2.1.2

Avati Tallinna Lotte Lasteaed – muinasjutuloss Kadriorus

27. septembril 2017 leidis Kadriorus aset paljude laste ja lapsevanemate oodatud
sündmus – oma uksed avas Tallinna Lotte Lasteaed.

Lotte lasteaia kaunis maja väljast ja seest

Abilinnapea Mihhail Kõlvarti sõnul on aga põhjust heameelt tunda ka teistel linnaelanikel. „Kui varem häiris Kadriorus jalutajate vaadet keset võsastunud platsi lagunev vana hoone, siis praegu on pilt vastupidine,“ rääkis Kõlvart. „Vana, muinsuskaitse all olev maja on täielikult remonditud ning kõik väärtuslikud detailid ja konstruktsioonid restaureeritud. Kuna vanade seinte vahel jäi ruumi napiks, sai maja ka juurdeehituse. Tegu on kahtlemata omanäolise ja huvitava hoonega, kus on ühendatud ajalooline ja moodne.“

„Kuna paljude arvates meenutab kapitaalselt remonditud maja nüüd muinasjutulossi koos võlumetsaga või ka Lotte kodu, andsime uuele lasteaiale Lotte nime,“ lisas Tallinna Haridusameti juhataja Andres Pajula. „Täname Lotte vanemaid Janno Põldmaad ja Heiki Ernitsat, kellega on lasteaias olnud väga hea koostöö Lotte-pärase meeleolu loomisel kogu majas.“

6 rühmaga Lotte lasteaias on ruumi 132 lapsele. Hoone vanas osas on neli rühmaruumi, personaliruumid ja saal, juurdeehituses kaks rühma ja köök. Lasteaia üldpind on ligikaudu 2160 m². Hoone on varustatud moodsate tehnosüsteemidega, majas on gaasiküte.

Lasteaia territoorium on ligikaudu 2/3 ulatuses piiratud metallist aiaga, maja esine jäi läbikäidavaks ning säilis läbipääs Roosiaeda. Õuealale on rajatud mänguväljakud ja paviljonid ning iga rühm saab oma liivakasti, kiiged, liumäed ja ronilad. Kogu õueala on õhtusel ajal valgustatud.

Maja ehitas AS Remet. Projekti maksumuseks kujunes 2,525 miljonit eurot, sellele lisandub mööbli ja sisustuse hind 180 000 eurot. Tallinna Haridusameti taotlusel toetas projekti „L. Koidula 23 hoone rekonstrueerimine lasteaiaks“ 85% ulatuses Euroopa Regionaalarengufond (ERF).

Lotte lasteaia direktor Gerdi Kangur ja Lotte on õnnelikud lasteaia avamise üle, nendega koos rõõmustavad abilinnapea Mihhail Kõlvart (vasakul) ja linnapea Taavi Aas, samuti lapsed, õpetajad ja külalised

Lasteaia esimene direktor Gerdy Kangur on uue majaga väga rahul. „Esmane mulje on suurepärane, ära on tehtud tohutu töö. Au ja kiitus ehitusfirmale AS Remet ja loomulikult linnale ja haridusametile, tänu kellele kauaaegne idee teoks sai. Selles majas on omavahel ühinenud kaasaegsed võimalused ja ajaloolised väärtused – hoones on tunda mõisamaja väärikat hõngu,“ leidis Kangur. „Enam pole muud, kui täita see maja laste naeru ja armastusega. Mina ja kogu lasteaia personal anname endast kõik, et sellest majast väljuksid terved, hoitud ja targad koolieelikud. Kõik see kokku on tõeline kingitus meie armsa vabariigi 100 aasta juubeliks.“

Lotte lasteaed oli esimene, kus Lotte lugude autorid esitlesid koeratüdruku veel sündimata õde Roosit

Lotte lasteaia ehitamine sellesse majja oli suurepärane tegu, arvas Lotte üks loojatest Janno Põldma

Lasteaia avapidu oli värviline, soe ja südamlik, kantud siirast tänutundest ning lihtsalt õnnelik olemisest. Kohal olid nii Koeratüdruk Lotte kui ka Leiutajateküla lugude autorid Janno Põldma, Heiki Ernits ja Andrus Kivirähk, samuti lasteaia ristiisa Andres Pajula Tallinna Haridusametist. Avapeole andsid kaalu linnapea Taavi Aas, abilinnapea Mihhail Kõlvart ja Kesklinna vanem Taavi Pukk. Kõigil jätkus lasteaiale häid sõnu ja siiraid naeratusi, kingitustest rääkimata. Pidulikul kontserdil astusid üles lapsed Tallinna vanimast, 2018. aasta sügisel 100. sünnipäeva tähistavast Kopli Lasteaiast. Sümboolne tervitus vanimalt noorimale ja ühine lõpulaul leidsid tee kohalolijate südameisse.

12. oktoobril tunnustas Muinsuskaitseamet Tallinna Lotte Lasteaia loojaid-renoveerijaid, Tallinna Haridusametit ja ASi Remet, hoone restaureerimise ning lasteaiaks ümberkohandamise eest tiitliga „Hästi restaureeritud mälestis kaitsevööndis 2017“. Esile tõsteti nii ajaloolise ja väärtusliku säilitamist ka 18. sajandi lõpus rajatud suvemõisa peahoones, kui uue funktsionaalsuse lisamist tagasihoidliku juurdeehituse näol. „Lasteaed sobib nii hoonesse kui ka Kadrioru parki, vähetähtis pole asjaolu, et aja- ja kultuuriloolises keskkonnas kasvab ka pärandist hooliv järeltulev põlvkond“, märkis Muinsukaitseamet oma pöördumises.

Lotte lõi linnapeale tänutäheks patsi

Tallinna muinsuskaitse grand old man Boris Dubovik peab Tallinna Lotte Lasteaia hoonet heaks näiteks sellest, kuidas saab ilusasti ühendada vana ja uut. „Vaatamata sellele, et tegu pole mälestisega, on maja restaureeritud mõnes osas isegi paremini kui üks või teine mälestis. /—/ Kõik trepiastmed on originaalsed ja parandused tehtud nii osavalt, et võhiku silm neid ei märkagi. Väga harva on näha niivõrd kvaliteetset restaureerimist.“ (Pealinn, 27. mai 2018)

Lasteaia vaatamisväärsus on suursugune saal. See avar ja kaunikõlaline ruum on musitseerimiseks lausa loodud. Seal on juba esinenud mitmed lasteteatrid, laste folkviiuldajate ansambel Tuuleviiul ja Eesti Laste Etno laagri õpilased-juhendajad. Kõik nad on kiitnud saali ilu ja kõla ning enam kui sajakohalist saali on võrreldud isegi Mustpeade Maja ja Vanalinna Muusikamaja saalidega. Mugavust lisab see, et külastajatele on loodud eraldi sissepääs ja fuajee, segamata lasteaia tavarutiini. Sestap on kõik huvilised oodatud saali kasutama, sest just nii kasvatame kultuurseid muusikasõpru ja teadlikku publikut tulevikuks.

Väikesed vigurivändad on lasteaeda minekuks valmis

„Tallinna Lotte Lasteaia suured ja väikesed tänavad kõiki, kes on südame ja hingega panustanud meie olemise maailma loomisse,“ lisab lõpetuseks lasteaia muusikaõpetaja Kadri Toomeste.

Leini Jürisaar, THA kommunikatsiooni peaspetsialist

Kadri Toomeste, Tallinna Lotte Lasteaia muusikaõpetaja