2.2.1

Avati Gustav Adolfi Gümnaasiumi I ja II kooliastme uus õppehoone

4. septembril 2017 avati pidulikult Gustav Adolfi Gümnaasiumi I ja II kooliastme
renoveeritud õppehoone Vana-Kalamaja ja Kotzebue tänava nurgal. Kotzebue maja,
nagu koolipere seda kutsuma hakkas.

Nordlin Ehituse esindaja andis direktor Hendrik Agurile üle sümboolse võtme

„Kalamaja on viimastel aastatel Tallinnas kõige kiiremini arenev piirkond ja uut koolimaja oli siia väga vaja,“ rääkis Tallinna abilinnapea Mihhail Kõlvart. „Usun, et selle majaga on rahul nii lapsevanemad kui ka lapsed. Sellises koolimajas, mis on keldrist katuseni nagu õpik, kus igal sammul saab midagi põnevat ja arendavat näha ja teha ning kus töötavad entusiastlikud õpetajad, on õppimine puhas rõõm.“

Kooli lipud toodi avamisel kohale enneolematul viisil – mööda seina

Kotzebue maja renoveerimisel ja sisustamisel lähtuti põhimõttest „me õpime kõikjal“ (MÕK).

Direktor Hendrik Aguri sõnul on aadressil Vana- Kalamaja 9 asuv haridustempel tõeline unistuste õppehoone. „Maja kontseptsioon on loodud Tallinna linnavalitsuse ja haridusameti, kooli õpetajate, lapsevanemate ning vilistlaste koostöös. Kool sai projekteerimises kaasa rääkida – unistada, visoneerida ja kujundada koostöös kooli kogukonnaga parima õpikeskkonna, mis meie arvates võimalik,“ rääkis Agur. „Õpilased 1.–6. klassideni saavad nüüd õppida majas, kus on ruumi, valgust, palju põnevaid vaba-alasid ning väliõppealad.“

Kool tänas maja loojaid oma värvides sallidega

1956. aastal ehitatud neoklassitsistlik, toonase NSVL tüüpprojekti järgi ehitatud ja rohke stalinistliku dekooriga kaunistatud hoone sai nüüd juurde-
ehituse – õppehoones südameks rajatud mitmeotstarbelise aatriumi. Seda ümbritsevad neljal tasapinnal rõdud, vaatega lavale ja vaba-aladele. Aatriumi kasutatakse igapäevaselt sööklana, kuid see sobib ka aktusteks, kontsertideks, seminarideks ja erinevateks suurteks sündmusteks. Aatriumisse on paigaldatud heal tasemel helisüsteem ning 32kanaliga digipult, mis annab suurepärased võimalused kontsertide korraldamiseks ja seminarideks. Aatriumi kasutab kogu kool.

Direktor tervitab külalisi maja kõiki korruseid läbivas aatriumis

Direktori sõnul ehitatakse nelja vana hooneosa eenduvate sammaste vahele tulevikus viledega Prantsuse stiilis orel, annetuste kogumine selleks on juba alanud. Seni markeerib tulevase oreli asukohta kangastel kujutatud oreli vilestik ja seal asub mängukõlbulik 60. aastate elektriorel. Aatriumis on ka 1956. aastal Tallinna Klaverivabrikus valmistatud ainulaadne ja väga hea kõlaga, restaureeritud valge kontsertklaver Estonia, mille teeb eriliseks stalinistlik ajastutruu viisnurk, sobides kokku samal ajajärgul ehitatud põhihoone olemusega.

Sisekujunduses on olulised märksõnad laste aktiivne liikumine, loovus ja õppimisrõõm. Koridorides on siseterviserajad, tegevus- ja istumisalad ning õpialad grupitöödeks. Füüsilist tegevust võimaldavad mängud, ronimis- ja rippumisvõimalused. Näiteks saab kolmandalt neljandale korrusele minna ronimisala kaudu tavalisi treppe kasutamata.

Gustav Adolfi Gümnaasiumi Kotzebue maja renoveerimisel ja sisustamisel lähtuti põhimõttest „Me õpime kõikjal“, seal hakatakse õppima ka katusel

Majas on 30 klassiruumi, igal klassil oma „kodu- klass“. Eraldi on koolis keelte-, käsitöö- ja tööõpetuse klassid. Kõikides klassiruumides on lisaks tavalistele tahvlitele uue põlvkonna puutetundlikud nutitahvlid, mida on Eesti koolides on seni vaid üksikuid. Kõikides klassides on wifi ning töötab sisevõrk.

Õppehoone katuselt avaneb 360-kraadine lummav vaade linnale, seal on avatud avarad puhke- ja õppealad, tähetorn ning seadmed ilmavaatluseks. Katuseterrassi tähetorn võib kasvatada küll mõne tulevase astronoomi, kuid eelkõige tekitab huvi looduse, füüsika ja loodus- ning reaalteaduste vastu.

Raamatukogu asemel on kogu majas koridoridesse paigaldatud avatud raamaturiiulid, mida kõik võivad huvitava lugemismaterjaliga täiendada.

Täiuslikest IKT-vahenditest tähtsamaks on inimesed, kes loovad koolile sisu. Nii on kooli väärtused, kasvatuslikud laused ja mõtteterad kõikjal õppehoones seintel, istumisniššides ning isegi tualettruumides, meenutades hea koolikaaslase reegleid, matemaatika valemeid, prantsuse keelseid väljendeid ja muusika helikõrgusi.

Õpilased naudivad esimest koolipäeva uues ja huvitavas majas

Kooli traditsioonid ja põhiväärtused on kantud ka GAG lõpetanud akadeemikute töö ja saavutuste jäädvustamise kaudu seintele ning kooli ajatelg läbib aatriumi kõikide korruste klaaspiirdeid. Kooli pika ajaloo päris selgeks saamiseks ei piisa ka aastast selles suurepärases hoones õppimisest.

Maja avamisel pakkusid põnevat vaatemängu GAGi gümnasistid, kes kooli lippe hoides laskusid alla koolimaja katuselt. Järgnes meeleolukas avamisüritus katuseterrassil, kuhu olid kutsutud ehitajad, linna- ja haridusjuhid ning kooli õpetajate pere.

5. septembri hommikul andis Rootsi-Mihkli koguduse pastor Patric Görrasson õnnistuse Kotzebue majale ja selle aatriumis olevale vitraažile „Ingel“. Osalesid noorem kooliosa ja lapsevanemad, kes tulid oma lapsi esimesel päeval kooli saatma. Ingli vitraaži valmistas GAGi tänavune 9.a klassi õpilane Johanne Põder eelmisel õppeaastal loovtööna.

Hendrik Agur, Gustav Adolfi Gümnaasiumi direktor

Andrus Parm, THA haldusosakonna juhtivspetsialist

Leini Jürisaar, THA kommunikatsiooni peaspetsialist

Katrin Vende, Powerhouse