3.1.4.2

Tallinna 21. Koolis kooti Eesti rahvas ajalukku ja arendati lipukultuuri

Aprillis 2017 aprillis alustati Eesti Vabaõhumuuseumis vaiba kudumist Eesti Vabariigi 100. aastapäevaks.

Üleskutse „Koome Eesti rahva ajalukku“ kaltsuvaipa kudusid vabaõhumuuseumis ka Tallinna 21. Kooli õpilased

Üleskutses „Koome Eesti rahva ajalukku“ said kõik soovijad traditsioonilise kaltsuvaiba tegemisel kaasa lüüa. 19. novembril kogunesid Tallinna 21. Kooli õpilasorganisatsioonide – õpilasesinduse, noorteparlamendi, kultuurigildi ja inspitsiendigrupi – liikmed vabaõhumuuseumisse, et kududa vaibasse ka oma triibud. Selleks ajaks oli järg jõudnud Viru-Nigula tumeroheliste, mustade ja tumesiniste mustriteni. Kõik kudujad jäädvustasid oma nime ka vaibaraamatusse. Kudujaid juhendas tekstiilikunstnik Ene Pars.

Pidulik lipuheiskamise tseremoonia Eesti Vabariigi 100. ja Tallinna 21. Kooli 115. aastapäeva tähistamisel

Sümboolselt 100 meetri pikkuseks kavandatud vaiba mustris kajastuvad kõik Eesti 107 kihelkonda. Ühistööna kootud vaip kingiti veebruarikuus Vabariigi Presidendi Kantseleile.

Novembris 2017 korraldas Tallinna 21. Kooli liputoimkond Tallinna ja Harjumaa koolide esindajatele koolituse „Lipukultuur igasse kooli“.

Koolitus viidi läbi koostöös Eesti Lipu Seltsi, Vahipataljoni ja Lipuvabrikuga, kes juhendasid erinevaid töötubasid. Avasõnad ütles direktor Meelis Kond, tervituse andis edasi Eesti Lipu Seltsi esimees Jüri Trei, sõnavõttudega esinesid kooli praegused ja endised liputoimkondade liikmed. Oma panuse koolituse kordaminekuks andsid ka kooli segakoor, liputoimkonna, inspitsiendigrupi ja Kultuurigildi liikmed.

23. veebruaril 2018 viis Tallinna 21. Kool läbi piduliku lipuheiskamise tseremoonia ja aktuse Eesti Vabariigi 100. ja kooli 115. aastapäeva tähistamiseks.

Eesti aastapäeva kõne pidas direktor Meelis Kond, „Manifesti kõigile Eestimaa rahvastele“ luges ette 10. klassi õpilane Siim Vaher. Aktusel esinesid segakoor, kooli esinduskoor Vocal Spirit, lastekoor, kõnevõistluse „Minu Eesti“ võitjad ning 3.b klassi õpilased omaloominguliste luuletustega.

Eesti sajandijuubelile pühendati võimlemis- ja tantsuvõistlus, kus 700 esinejat tõid lavale peadpööritavaid trikke ja sügavaid sõnumeid

Ka kooli traditsioonilise võimlemis- ja tantsuvõistlusega tähistati seekord Eesti vabariigi 100. aastapäeva.

Tantsupõrandale kogunes rekordiliselt üle 700 osaleja. Võistluspäev oli põnev, etteasted viimistletud. Paljudes etteastetes kasutati rahvatantsu elemente, põimiti neid kaasaegse tantsuga ning taustaks kõlas vaid eestimaine muusika. Õpilaste entusiasmi, soovi teha midagi erilist ning meeldejäävat oli tunda iga klassi esitlustest.

Võistluste esimestel aastatel osalesid enamasti tütarlapsed, nüüdseks on pea igas etteastes ka noormehi. Sel korral olid 8. klassi poisid seadnud ise omaloomingulise tantsu ning esitasid seda väga meeleolukalt ning veenvalt. Samuti on muutunud gruppide suurused – osaletakse kogu klassiga, tuntakse koostegemisest rõõmu ega häbeneta oma oskusi, pigem õpitakse rohkem ja püütakse saada aina paremateks. Järjest rohkem haaratakse oma põnevatesse kavadesse ka õpetajaid. Tantsukavad ise on muutuvad üha keerukamateks, kasutatakse peadpööritavaid trikke ning kavadesse peidetakse sügavasisulisi sõnumeid.

Žüriiliikmed hindasid etteasteid kolmes vanuserühmas (5.–6., 7.–9. ja 10.–12. klass). Võitjad said auhindadele lisaks ka võimaluse esitada oma kavad Tallinna vanalinna päevadel.

Juta Hirv, Tallinna 21. Kooli direktori asetäitja-arendusjuht

Ave Arutamm, Tallinna 21. Kooli kehalise kasvatuse õpetaja, võimlemis- ja tantsuvõistluse eestvedaja