3.2

Tallinna alusharidus 100

Tallinna koolieelsete lasteaedade ajalugu algab 1. detsembrist 1918, mil asutati esimene linnale kuuluv lasteaed, praegune Kopli Lasteaed (endine Tallinna 1. Lastepäevakodu).

Esmakordselt sai laps vanemate tööl viibimise ajal oma päeva turvaliselt mööda saata pedagoogi järelevalve all. Lastepäevakodu tegevused pidid vastama laste huvidele ja ealistele võimetele.

Lasteaed tegutses alguses vaid neli tundi päevas (kl 9–13), mis aga ei rahuldanud linnaametnikest lastevanemate ootusi. Seetõttu reorganiseeriti 1924. aastal linna lasteaiad laste päevakodudeks ja pikendati lahtioleku aega kaheksale tunnile (kl 8–16). Lapsi oli palju ja 1. lastepäevakodu tegutses mitmes majas. Pikisilmi oodati päris oma maja.

1928. aasta augustis valmis Tallinna Linnavalitsuse ettevõttel 1. lastepäevakodule spetsiaalselt lasteaiaks mõeldud uus kaasaaegne hoone Bekkeri asunduses. Maja ehitati Tallinna linna arhitekti Herbert Voldemar Johansoni (1884–1964) projekti järgi, mis oli valmimise ajal moodsaim hoone kogu Eestis ja spetsiaalselt mõeldud lastepäevakodule. Tallinna 1. Lastepäevakodu sai teed rajavaks ehitiseks omataoliste hulgas ja on kaunilt renoveerituna kasutusel ka tänapäeval.

Aastaks 2018 on linna lasteaedades mudilasi hoitud ja õpetatud juba 100 aastat. Selle sündmuse tähistamiseks korraldati mitmeid suuri ja suuremaid üritusi.

Allikas: Tallinna Haridusamet