4.5.18

Lasnamäe Muusikakooli koostöö helilooja Alo Põldmäega

Lasnamäe Muusikakoolil oli 2017/18. õppeaastal oma resideeriv helilooja, Alo Põldmäe.

Mais toimunud Alo Põldmäe autorikontserdil esitleti kõiki üheksat õppeaasta jooksul valminud teost

Õpilase parim motiveerija on muusikapala, mis on tema jaoks huvitav ja meeldiv ning kutsub harjutama. Tihti piisab õigest repertuaarivalikust, et tagada lapse muusikahuvi püsimine ja paremate tulemuste saavutamine. Paraku on vahvaid lastepäraseid lugusid kõigile muusikakoolis õpetatavatele instrumentidele loodud vähe ja eriti on puudu kaasaegsest eesti heliloomingust. Üsna vaeslapse ossa on jäänud väikesed oreli-, akordioni-, metsasarve-, eufooniumiõpilased.

Muusikakooli õppealajuhataja Sirje Mõttus tuli mõttele paluda koostööle mõni tore helilooja, kes koos vastava pilli õpetaja ja õpilasega võtaks ette ühise teekonna teose algideest selle valmimiseni. Ideega tuli entusiastlikult kaasa tunnustatud helilooja Alo Põldmäe, kes on lastele varemgi muusikat kirjutanud ning õpetanud heliloomingut nii Tartu kui ka Tallinna muusikakoolides.

Esimestel kohtumistel Alo Põldmäega said kooli parimad noored interpreedid avaldada oma arvamust, mis võiks olla uue teose teema või peategelased, õpetajad tutvustasid heliloojale oma pillide võimalusi ja õpilaste võimeid ning helilooja tutvus laste oskustega. Teose loomisel jätkus pidev helilooja ja õpetaja-õpilase koostöö, et loodav muusika kindlasti esitajale sobiks ning ka helilooja taotlused oleks arusaadavad.

Õppeaasta jooksul valmisid viguritega akordionipala „Uus jalgratas“, imeilus oreliteos „Jõulumelanhoolia“, lüüriline flöödilugu „Vikerkaarehaldjad“, majesteetlik „Lõvide paraad“ metsasarvele, „Tuuleswing kõrkjates“ saksofonile, klaveritriole küllaltki nõudlik teos „Tants kevadisel murul“, kammerorkestrile „Omakandi igiliikur“, eufooniumipala „Malemäng“ ning trikitav „Lustlik klaver“, viimane on pühendatud kooli korraldatavale samanimelisele rahvusvahelisele konkursile.

Koostöö oli põnev nii õpilastele, õpetajatele kui ka heliloojale. Lapsed said osaleda loomeprotsessis ning lähemalt tutvuda helilooja tööga. Heliloojal oli võimalus teada saada, missugust muusikat eri vanuses lastele kirjutada, et lood oleksid parajalt jõukohased ning pakuksid mängurõõmu.

30. mail toimunud Alo Põldmäe autorikontserdil esitleti kõiki üheksat õppeaasta jooksul valminud teost. Maailmaesiettekandena esitasid need teosed just heliloojaga koostööd teinud Lasnamäe muusikakooli õpilased: Gloria Spivak, Laura Elise Amor, Mihhail Žurakovski, Evelyn Tukkev, Jegor Nefjodov, Eliise Einama, Sofia Bartoš, Mihail Romanov, Anita Koševaja, Ilja Mati Ledenjov ja muusikakooli kammerorkester. Neid toredaid lugusid saavad edaspidi võtta oma repertuaari kõik soovijad.

Muusikakool tänab helilooja Alo Põldmäed ning Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali toetuse eest.

Tiina Vurma, Lasnamäe muusikakooli klaveriõpetaja