6.4.12

Tallinna õpilasdelegatsioon rahvusvahelisel noortekohtumisel Taanis

Aarhusi linna kutsel osales Tallinna õpilasdelegatsioon 10.–15. septembril 2017 rahvusvahelisel noortekohtumisel EYC 2017 (European Youth Consensus) Aarhusis Taanis.

Osalesid Kadri Kivisik ja Heiki Ratasepp Tallinna Nõmme Põhikooli 8. klassist, Maksim Kolossov Tallinna Pae Gümnaasiumi 10. klassist ja Valeria Potšinok 11. klassist, Jennifer Illison, Raimond Elhi ja Lilian Vehk Tallinna Kuristiku Gümnaasiumist, Hanna Eliis Talving, Iris Luik ja Kristjan Baikov Tallinna Reaalkooli 10. klassist. Grupijuht-koordinaator oli Marge Tamkivi Tallinna Nõmme Põhikooli huvijuht.

Õpilaste tagasisidest koostati infoleht. Näiteks Kuristiku gümnaasiumi õpilane Raimond Elhi kirjutas nii. /—/ Meil, Eesti delegatsioonil, oli projekti raames valmis disainitud ainulaadne T-särk ning eestimaalaste ajaloost kõnelev lavastus. Samuti oli iga delegaat varunud projekti jaoks endale mõned Eesti kommid või šokolaadid, mida uutele tuttavatele jagada. Projekt oli taganud igale delegatsioonile transpordi lennujaamast sihtlinna – Aarhusi, mis on sel aastal Taani kultuuripealinn. Samuti oli meile kõigile broneeritud hotellitoad ning toitlustus kolm korda päevas.

Billundi lennujaamas ootas meid juba rõõmsameelne projekti eestvedaja Lars Olsen, kes organiseeris meile transpordi projekti keskusesse. Aarhusis kohtasime sadu noori delegaate ning mitmeid koordinaatoreid, kes andsid kõik endast oleneva, et muuta see projekt meile meeldejäävaks – see neil ka õnnestus.

Mina olin töötoas „Kunst ja disain“ – nelja päeva jooksul tutvustati meile erinevate riikide kultuuri ja ajalugu, demokraatia tähtsust ning noorte õigusi. Samuti saime me professionaalide juhendamisel küpsetada Taani traditsioonilisi lihapalle ning disainida demokraatia temaatilise T-särgi, mis jäi kõikidele osalejatele koju mälestuseks. Lisaks tutvustasid kohalikud noored meile Aarhusi uusimat ning kõige modernsemat elamurajooni Aarhus Ø ning kohalikku kunstimuuseumi Aros, mis on analoogne Eesti KUMUga.

Projekti eestvedajad ei unustanud ka korralikku adrenaliinilaksu – kõikidel oli võimalus minna kaatriga merele ning nautida läbi meeletu kiiruse Aarhusi ilu ka merepinnalt.

EYC oli meile taganud väga tiheda päevagraafiku ning õppetöö tänapäevases koolimajas, mis asus vaid paarikümne minuti bussisõidu kaugusel meie hotellist. Iga päev algas kella seitsmest hommikusöögiga ning lõppes kell üheksa õhtul sõiduga hotelli.

Arvan, et projekt on koostatud väga läbimõeldult ning hoolikalt, kogu töö sujus hästi ning probleeme ei tekkinud kordagi. Olen tohutult rahul, et selles projektis osalesin, ning mul oli rõõm tutvuda nii paljude noorte inimestega üle terve Euroopa. Taani ilm võib küll olla väga bipolaarne, kuid see ei rikkunud minu elamust – aitäh, Eesti delegatsioon, selle vinge seltskonna eest!

Reet Nõmmoja, THA hariduskorralduse osakonna vanemspetsialist