6.4.13.1

Rahvusvaheline teadusfoorum Singapuris

Tallinna Reaalkooli delegatsioon osales 21. jaanuarist 25. juunini 2018 kuuendat korda toimuval Rahvusvahelisel Noorte Teadusfoorumil (ISYF 2018) Singapuris, kus seekord tähistati ISYFi kümnendat aastapäeva.

Tallinna Reaalkooli õpilased tutvustasid teadusfoorumi cultural exhibitionil oma riiki, kandes rahvariideid, pakkudes erinevaid suupisteid ja jagades suveniire

Teadusfoorumil osales 15 riiki ja 21 Singapuri kooli. Reaalkooli delegatsiooni koosseisu kuulusid matemaatikaõpetaja Marge Kanne ning 11. klassi õpilased Andreas Must ja Carmen Sandra Kuusk.

Teadusfoorumi eesmärgiks on tuua kokku teadushuvilised õpilased maailma parimatest koolidest, inspireerida neid jätkama teaduse valdkonnas, luua uusi kontakte ja tutvustada Singapuri kui tunnustatud haridus- ja teaduskeskust.

Selleaastase ISYFi teemaks oli Transcending Frontiers. Foorumil toimunud üritused võis jagada kolmeks: teaduslikud, kultuurilised ja Singapuri ning tema võimalusi tutvustavad üritused.

Teaduslike üritustena toimusid tunnustatud teadlaste meistriklassid. Eelnevalt viidi delegaadid kurssi antud teadlase uurimisvaldkonnaga. Reaalkooli rühmale, mis oli biokeemia rühm, käis rääkimas professor Lim Xin Hong, kes tegeleb igapäevaselt tüvirakkude uurimisega.

Foorumi tähtsündmuseks oli Nobeli foorum teemal „Is Science Under Attack?“. Toimus dialoogsessioon Nobeli preemia võitjatega, kus osalejad esitasid nobelistidele küsimusi nende elutöö, teadusuuringute ja ka lapsepõlve kohta. Sessiooni teemaks oli „After the Prize“. Reaalkooli grupp kohtus Nobeli preemia võitja professor Tim Huntiga, kes rääkis noortele nii oma lapsepõlvest kui ka enda avastustest rakubioloogia valdkonnas, GMOdest ja kloonimisest ning ka sellest, mida ta Nobeli preemia rahalise auhinnaga tegi. Nobeli preemia laureaadid kutsutakse noortega kohtuma, on näidata, et ka nemad olid noortena samasugused nagu ISYFi delegaadid, kohtumised tõstavad noorte eneseusku ja annavad lootust, et ka nemad võivad tulevikus jõuda suurte avastusteni.

Reaalkooli õpilastel oli võimalus esineda teaduspostrite konkursil, kus Andreas Must tutvustas oma uurimustööd teemal „Üldfosfori ja nitraadilämmastiku sisalduse spektrofotomeetriline määramine Tallinna lahe rannikuvees“. Peale konkurssi toimus postrite näitus, kus kõigil oli võimalik tutvuda teiste riikide delegaatide töödega.

Kultuurilisi üritusi oli kaks: cultural hour ja cultural exhibition. Cultural hour oli igapäevane üritus, kus riikide delegatsioonid tutvustasid oma maad ja kultuuri: tehti esitlusi, mänge, tantse, laule jne. Eestit tutvustas Carmen Sandra Kuusk esitlusega „Mis teeb Eesti imeliseks“.

Cultural exhibitionil sai oma riiki veel kord tutvustada, kandes rahvariideid, pakkudes erinevaid snäkke ja jagades suveniire.

Ka delegatsioonide juhendajad pidid esinema ettekannetega. Marge Kanne esines teemal „Kuidas toetab Tallinna Reaalkool matemaatika õpinguid läbi erinevate tegevuste“.

Meeldejääv oli tutvumine Singapuri vaatamisväärtustega, nagu näiteks Art Science Museum, Gardens By The Bay jne. Ekskursioonid tööstustesse viisid õpilased firma 3M Singapuri showroomi, kus tutvustati firmat ja selle tooteid. Külastati Nanyangi tehnikaülikooli, mis kuulub maailma parimate hulka. Tutvusime nii optilise klaasfiibri katselaboriga kui ka Singapuri enda kosmoseprogrammiga.

Rahvusvaheline Noorte Teadusfoorum Singapuris osalemist toetas Tallinna Haridusamet.

Marge Kanne, Tallinn Reaalkooli matemaatikaõpetaja