6.4.13.4

Kultuurireis vene poeedi Aleksander Puškiniga seotud paikadesse

2017. aasta sügis viis Tallinna Reaalkooli õpilased vene poeedi Aleksander Puškiniga seotud paikadesse.

6. oktoobri varahommikul olid veidi väsinud aga siiski ootusärevad reaalikad kenasti kooli ees ootamas. Peagi saabus buss ja algas kahepäevane Pihkva-reis. Mida lähemale sihtpunktile jõuti, seda elavamaks meeled muutusid, sest reisi oli oodatud kaua ning paljud reisihuvilised läksid esimest korda teisele poole idapiiri.

Esimeseks peatuspunktiks oli Petseri Püha Jumalaema Uinumise klooster, mis juba nimest tulenevalt üllatas meid võimsuse ja pühadusega. Petseri klooster kuulus sõjaeelsel ajal Eesti koosseisu ning see on ka põhjus, miks kloostrit tollel ajal nõukogude võimud ei sulgenud.

Järgmisena suunduti pihkva kindlusesse, mille ees seisis suurte valgete tähtedega kiri „Pоссия начинается здесь“. Kuna kindluse sees oli kõik eluks vajalik olemas ning müürid nii tugevad ja kaitsvad, tegelesid elanikud pidevalt kirikute ehitamisega, sest keegi ei suutnud nende rahu rikkuda. Kahjuks on tänaseks säilinud vaid üks, seevastu tohutult kõrge kirik, kus viibides tahes-tahtmata pühad mõtted pähe tulevad.

Teisel päeval oli aeg asuda Puškini radadele, külastasime Puškini vanematekodu Mihhailovskojes. Õpilastel tekkis mõte: „Sellises kohas hakkab igaüks luuletama!“ Sügis Mihhailovskojes on tõesti eriline, kuldse varjundiga lehed, järv, imeilus maastik. Reaalkooli õpilased said ka tähelepanu osaliseks. Ükski muuseumi külastaja ei saanud mööda minna muruplatsil vene tantsu „Kalinkat“ tantsivatest eesti õpilastest. Hea meelega kuulati ka kooli 11. klassi õpilaste Puškini luuletuste põhjal koostatud luulekava.

А. С. Пушкин „Унылая пора! Очей очарованье! Приятна мне твоя прощальная краса …“.

Käidi ka Svjatogorski kloostris, kuhu on maetud poeet ise ja tema vanemad.

Reis avardas silmaringi ja tekitas soovi minna sinna veel ja veel.

Natalja Sinjukina, Tatjana Truuväärt, Tallinna Reaalkooli vene keele õpetajad