6.5.3

Reaal- ja loodusainete kuu Tallinna Õismäe Gümnaasiumis

Igal aastal toimub Tallinna Õismäe Gümnaasiumis reaal- ja loodusainete nädal, 2017/18. õppeaastal kogunes üritusi ja ettevõtmisi aga terve kuu jagu.

Teadusteatris näitasid 9.a klassi õpilased Marilin Pajumägi, Maili Valgma, Marleene Ristjan, Eliisa Sukles ja Kaisa Kivilo oma versiooni laavalambist ja tekitasid tõelise vulkaani

Üle mitme aasta tegutses teadusteater, mille publikuks olid 1.–4. klassid. 10.a klassi õpilased valasid erineva tihedusega vedelikke kokku, purustasid apelsinimahlaga õhupalli, tegid laavalambi, lasksid soojal ja külmal värvilisel vedelikul seguneda. 9.a klassi õpilased näitasid oma versiooni laavalambist ja tekitasid laval tõelise vulkaani, pannes põlema ammooniumdikromaadi. 10. b klassi õpilane selgitas väga põnevalt valguse murdumist. 8.a klassi õpilased tegid katseid õhurõhu ja kuivjääga ning tutvustasid viimase kasutusvõimalusi kokanduses. 9.b klassi õpilased näitasid, mis juhtub, kui kuivjää kummikindasse või õhupalli sisse panna ning mis juhtub siis, kui õhupallis on vett, ja mis siis, kui vett ei ole. Noored olid väga vahvad ja teadusele orienteeritud. Õpilasi juhendas füüsikaõpetaja Jonas Lemmik.

Oli ka teisi huvitavaid ettevõtmisi. Olev Märtens TTÜst rääkis 10. ja 11. klasside reaal- ja loodusharu õpilastele pöörisvooludest, alustades induktsioonipliidist ja juhtmeta laadijast ning lõpetades impedantstomograafiaga. 

Gümnaasiumiõpilastega kohtus TÜ tudeng Valle Morel, kes kõneles tehisintellektist, nende arengust ja arendamisest. Kohtumine oli meeleolukas ja arutelu jätkus kauemaks.

11. ja 12. aprill käisid 8. klassid Energia Avastuskeskuses. Tutvuti heli ja valguse näitusega, katsetati eksponaate ja arutleti kogetud nähtuste üle. Aare Baumer tutvustas planetaariumis nii heli levimist kui kaja, otsiti heli maksimume ja miinimume. Film „Helielu“ selgitas, kuidas helilained levivad, milline on inimese kuulmisorgani ülesehitus ja millised kuulmisvõime piirid.

10. ja 11. klasside õpilased külastasid ERMis Teadusfestivali, kus saadi vajalikke teadmisi oma lõputöö tegemiseks. Osaleti ka töötubades ning tutvuti ERMi väljapanekutega. Järgnes sõit Tõravere observatooriumi, kus õpilastele tutvustati päikesekella ja põhjamaade suurimat teleskoopi. Külastati stellaariumi, kus räägiti aastaaegade vaheldumisest ning kuu- ja päikesevarjutusest, räägiti Maale langenud meteoriidist, EstCube’ist ja paljust muust. Sügava mulje jättis kivimosaiikkaart, mis näitas põhjataevas asetsevaid tähtkujusid.

Kõige põnevamaks ürituseks osutus võistlus „Särav Taip“ 9.–12. klasside õpilastele. Huvilisi kogunes paarikümne võistkonna jagu. Esimene voorus nuputati ning lahendati loovusülesandeid ja ristsõnu. Teises voorus tuli ehitada liikuv objekt ette antud vahenditest ning demonstreerida selle liikumisvõimet. Korraldamisel said õpetajad Kätlin Milkov, Jonas Lemmik, Kristo Anupõld ja Esta Erit eeskuju ETV saatest „Rakett 69“.

Reaal- ja loodusainete kuul toimusid mitmed e-külalistunnid „Tagasi kooli“ projekti raames. Näiteks saadi teadmisi elust polaaralal, ringmajandusest, tuuleenergiast. 9. klasside õpilased Marta Kolga, Annabel Vilk ja Matthias Siirak (juhendaja õpetaja Airi Nurk) osalesid Tallinna XVIII keemiaviktoriinil. Koolis oli TÜ rändnäitus „Tere, Maa!“, mille põhjal said loodusainete õpetajad läbi viia huvitavaid ainetunde.

Õnnestunud reaal- ja loodusainete kuu andis motivatsiooni jätkata samalaadsete üritustega.

Esta Erit, reaal- ja loodusainete õppetooli juhataja