6.5.9.3

Austria kroonimata keisrinnale pühendatud aasta

Aasta 2017 oli saksakeelses kultuuriruumis pühendatud Austria kroonimata keisrinnale, Maria Theresiale, kelle sünnist möödus 13. mail 300 aastat.

Maria Theresia hea strateegina, hooliva emana, eduka reformijana ning mitmekülgse isiksusena pakkus suurepärast võimalust lõimuvaks õppetegevuseks. Uuendused riigivalitsemises, õigussüsteemis, majanduses, kooliharidu- ses – kõik see huvitas õpilasi.

22 raamatukogutunnis osales 361 õpilast 6.–11. klassist, kes panid end proovile saksakeelsel infootsingul temaatilisel raamatunäitusel, mis oli välja pandud koostöös Rahvusraamatukogu Austria saaliga. Saadi teada, kuidas oli keisri õukonnaga seotud helilooja Wolfgang Mozart, kelle initsiatiivil toimus Schönbrunni lossi ümberehitus, milline saatus sai osaks Maria Theresia 16 lapsele, kus tänaseni kasvab Osmani sultani poolt keisripaarile pulmadeks kingitud mirdipuu ja veel palju muud. Tublimate vahel loositi välja maiustused ja meened, mis oli välja pannud Austria suursaatkond.

I kooliastme usinatele saksa keele õppijatele pakkus elavat huvi Goethe Instituudi vahendatud etendus „Deutsch mit Socke“ („Saksa keel sokiga“), kus punane sokk kohtus Estheriga, kes hakkas temaga rääkima talle tundmatus saksa keeles. Ja nii jäigi üle ainult keelt õppima hakata ja sellest rõõmu tunda.

9. klasside saksa keele õppuritele viis jaanuaris Poetry Slam’i („Luuleprõmm“) tutvustava töötoa läbi noor Saksa kirjanik Johannes Floehr. Selgus, et luuletuste kirjutamine saksa keeles ei ole võimatu ning igaühes on peidus geenius.

Leili Naan, Kersti Sõstar, Kadrioru Saksa Gümnaasium