7.1

Heategevusprogramm „Märka ja aita!“

„Märka ja aita!“ on heategevusprogramm, mille kandev idee on olnud algusest peale eelkõige märkamine ja hoolimine, sest selleta poleks ka aitamist.

Anne Targem Tallinna Haridusametist (vasakul) kontrollib kinginimekirja koos kahel aastal „Märka ja aita!“ aasta heategijaks nomineeritud Katre Liibergiga (paremal)

„Märka ja aita!“ sündis 2009. aasta jõuluajal, mil masu tõttu oli abivajavaid lapsi väga palju. Programmi kutsusid ellu Tallinna Haridusamet, Tallinna Alushariduse Juhtide Ühendus ja Tallinna Koolijuhtide Ühendus. Seda asusid toetama ka Tallinna Haridustöötajate Ametiühingute Liit ning paljud lasteaiad ja koolid.

Programmi eesmärgiks on toetada Tallinna munitsipaal-haridusasutuste 2–10aastaseid lapsi, kes on kaotanud oma vanema (õnnetuse, alkoholi jne tõttu) või on muul põhjusel sattunud tõsistesse raskustesse ning vajavad materiaalset abi normaalseks osalemiseks õppetöös. Lapsi on algusest peale aidatud lasteaias või koolis käimiseks ning õppetööks vajalike esemetega, näiteks uued talveriided, spordirõivad, jalanõud, kunsti- ja kirjatarbed jne.

„Märka ja aita!“ päkapikutöökojas pakiti sadu kingitusi, seal hulgas isegi kaks jalgratast

Juba aastaid on „Märka ja aita!“ tähe all korraldatud heategevuslikku perepäeva „Päkapiku pühapäev“. Peale selle kogutakse pidulikke koolilõpuriideid vähekindlustatud perede lastele. Viis aastat on valitud aasta heategu ja heategijat.

Tallinna Haridusamet omalt poolt osaleb nii ürituste korraldamises kui ka „päkapikutöökojas“, kus sorteeritakse, pakitakse ja jagatakse laiali ligikaudu 180 lapsele ostetud talvevarustus ja muu vajalik, aga ka annetatud mänguasjad, kunstitarbed ja teised kingitused. Haridusamet korraldab kaks korda aastas heategevuslaada – mihklipäeval ja lihavõttepühadel –, mille tuluna annetatakse igakord ligikaudu 700 eurot.

„Märka ja aita!“ on täitnud oma eesmärgi – abivajajatest hoolivate inimeste hulk on üha kasvanud. Heategevus ja head teod on muutunud meie argipäeva loomulikuks osaks.

Suure panuse on programmi andnud Tallinna koolid ja lasteaiad. Populaarsed on heategevuslikud etendused ja laadad, mille tulu annetatakse programmile, et ka aitamise osa programmist saaks toimida.

Heategevuslikul perepäeval „Päkapiku pühapäev“ said lapsed vaadat vahvaid jõuluetendusi lasteaiaõpetajate esituses

Tallinna 21. Kooli õpilasesindus ja noorteparlament korraldasid 19. detsembril 2017 heategevusliku jõululaada „Talve võlumaa“.

Kooli direktori Meelis Kondi sõnul oli heategevusse panustamas üle kolmesaja ettevõtliku õpilase ja lapsevanema. „Oma tooteid pakkusid 22 viiendate klasside mini-mini õpilasfirmat ja kolmteist õpilasfirmat, kokku 165 õpilasfirmade programmis õppijat. Peale selle veel 135 paaris- ning üksikmüüjat,“ täpsustas direktor.

Kaunilt kujundatud müügilettidel aulas, aatriumis ja fuajees olid piparkoogid, kohapeal küpsetatud vahvlid, tervislikud joogid, isetehtud jäätis ja palju erinevaid küpsetisi ning maiuseid. Õpilaste kätetööna oli valmistatud kuusekaunistusi, jõulukaarte, meeneid ning ehteid, uudse lahenduse ja disainiga kaustikuid, kõrvaklapihoidjaid ning käsitööna valminud tarbeesemeid.

Etendused vaadatud, said lapsed suured kingikotid, mille sisu eest olid hoolitsenud lahked päkapikud

Kogu koolimaja oli täis piparkoogilõhna ja jõulusoojust, mis kandub vajaminevate talveriiete, soojade jalanõude, spordiriiete ning õppevahendite kaudu kõikide toetustvajavate lasteni. Laada tulust annetati „Märka ja aita!“ programmi üle 1000 euro.

Haabersti Vene Gümnaasiumis korraldati heategevuslik jõululaat 13. detsembril.

Huvijuht Jevgenia Uusväli rääkis, et koolis oli tõeline pühademeeleolu. Õpilased olid valmistanud jõulukaunistusi ja -kaarte ning küpsetanud maitsvaid koogikesi, küpsiseid, muffineid ja saiakesi. „Märka ja aita!“ jaoks koguti 501 eurot.

5. aprillil 2018 sai samas koolis teoks lihavõttelaat. Õpilased müüsid taas oma tehtud küpsetisi ja käsitööd. Laat oli menukas. Kogutud raha annetati heategevuslikku organisatsioonile Minu Unistuste Päev, mis aitab viia ellu raskelt haigete laste unistusi. Ühiselt kogutud 400 euroga teeb nii mõnegi lapse elu rõõmsamaks. Iga väike panus aitab teha suuri tegusid.

Tallinna 21. Kool korraldas „Märka ja aita!“ toetuseks heategevusliku laada „Talve võlumaa“, kooli direktori Meelis Kondi sõnul panustas heategevusse üle kolmesaja ettevõtliku õpilase ja lapsevanema

Tallinna Tammetõru Lasteaias toimus 22. novembril 2017 traditsiooniline kadrilaat.

Kadrilaadast on kujunenud mõnus jõulueelne üritus, kus pered saavad üksteisega suhelda, mekkida perenaiste hõrgutisi ning osta kingitusi ja käsitööd. Laadal korraldati õnneloos materiaalsetesse raskustesse sattunud perede laste toetamiseks. Lastevanemate ja töötajate abiga kogutud heategevusliku õnneloosi tulu 101 eurot anti heategevusprogrammile „Märka ja aita“.

Leini Jürisaar, THA kommunikatsiooni peaspetsialist, „Märka ja aita!“ meeskonnas aastast 2009

Tammetõru lasteaia heategevuslikul kadrilaadal korraldati õnneloos raskustesse sattunud perede laste toetamiseks