8.1.14

Interaktiivne täppisteaduste mitmevõistlus „Mesimumm 2018“

10. märtsil 2018 toimus täppisteaduste mitmevõistluse „Mesimumm“ finaalvoor. Mängus saavad osaleda kõik Eesti koolid, samuti huvilised välismaalt. „Mesimummi“ korraldati juba 9. korda, tänavune mäng oli kingitus Eestile 100. sünnipäeva puhul.

„Mesimummi 2018“ edukamad võistlejad

Mängul on kolm vooru. Esimene neist toimus 15.–19. jaanuarini 2018. Osales 42 võistkonda 20 koolist ning kolmest riigist. Esimesel päeval oli keskmes bioloogia ja geograafia, teisel füüsika ja keemia ning kolmandal matemaatika. Neljandal päeval täideti ülesandeid majanduse valdkonnast ja viiendal tegid võistkondlikke esitlusi inglise keeles teemal „Eesti Vabariik“. Teise vooru pääsesid kõik võistkonnad, kes ületasid 100 punkti piiri.

Teises voorus 30. jaanuaril pani oma teadmisi, nutikust ja meeskonnatöö oskust proovile 21 võistkonda. Teises voorus oli vaid üks majandusteemaline ülesanne, mis osutus üsna keeruliseks. Vaja oli mitte ainult arvutusi, vaid ka järeldusi, et jõuda õige lahenduseni. Noored tegid laenu võtmise ja tagasimaksmise arvutusi erinevate olukordade puhul ja lõpuks jõudsid tasuvusarvestuste juurde. Ülesanne oli inspireeritud elust enesest ning ostus väga praktiliseks ja silmaringi laiendavaks.

Finaalvooru, mis toimus 10. märtsil Haabersti Vene Gümnaasiumis, jõudis kuus meeskonda: Gustav Adolfi Gümnaasium, Tallinna Järveotsa Gümnaasium, Tallinna 53. Keskkool, Tallinna Juudi kool, Sofia Kovalenski Gümnaasium (Leedu) ja Haabersti Vene Gümnaasium.

Finaal koosnes kolmest etapist. Esimesel etapil Tallinna Vanalinnas pidid võistlejad täitma rea loomingulisi ülesandeid. Võistlejad näitasid head meeskonnatöö, orienteerumise, aga ka inglise keele oskust. Teisel etapil nimega „Botaanik“ tehti väike uurimustöö. Huvitavad ülesanded näitasid, et isegi kõige tavalisemad puu- ja juurviljad peidavad endas midagi tundmatut, huvitavat ja salapärast.

Kolmanda etapi „Doomino“ ülesanded olid heaks väljakutseks noortele matemaatikutele. Ülesande eripära seisnes selles, et küsimustest ja vastustest pidi moodustuma doomino kett nii, et viimane küsimus ja esimene vastus läheksid kokku. Ülesandeid täideti suure põnevusega. Kabinetid, kus võisteldi, meenutasid mesilaste pesasid, kus iga mesilane täitis usinalt oma tööülesannet. Päeva lõpus said noored panna proovile oma teadmisi füüsikast ja keemiast ning aidata lahendada teadusteatri müsteeriume.

Mängus „Mesimumm“ ei olnud kaotajaid, kõik osalejad said tunnustuse ja kingituse. Kuid nagu iga võistlus, nii ka see turniir eeldas esikolmiku väljaselgitamist. Auhinnakohad jagunesid järgmiselt: kolmanda koha sai Tallinna Järveotsa Gümnaasium, teise koha Tallinna Juudi kool. Võistluse võitis Gustav Adolfi Gümnaasium.

Mängu korraldajad tänavad kõiki osalejaid, õpetajaid ja ka Tallinna Haridusametit projekti toetamise eest. Suure panuse võistluse korraldusse andsid vabatahtlikud, Haabersti Vene Gümnaasiumi 10. ja 11. klassi noored.

Iryna Bozhenok, matemaatika ja füüsika õpetaja

Jevgenia Uusväli, Haabersti Vene Gümnaasiumi huvijuht