8.1.25

IV rahvusvaheline konkurss „Lustlik klaver“ Lasnamäe muusikakoolis

Konkurss „Lustlik klaver“ koosneb kahest erinevast, teineteisega tihedalt seotud konkursist: noorte heliloojate konkursist ja klaveriõpilaste konkursist.

„Lustlik klaver“ on muutunud nii noorte heliloojate kui ka klaveriõpetajate ja -õpilaste seas populaarseks ja oodatud ürituseks

2017. aasta maikuus laekus noortelt heliloojatelt rõõmustavalt palju uut huvitavat klaverimuusikat erinevas vanuses lastele. Peapreemia saanud Sven-Sander Šestakovi (Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia) lugudest seast valiti välja lausa seitse klaveripala. Väga sobivaid teoseid olid kirjutanud ka Tallinna Muusikakeskkooli õpilased Karl-Erik Laas ja Calvin Pärn, EMTA üliõpilased Madli Ainsalu, Matis Leima, Sander Sokk. Rahvusvahelise mõõtme andsid noorte heliloojate konkursile EMTAs õppivad hispaanlased Dario Cervera ja Edgar Pachecha Ruiz.

Noored pianistid peavad oma konkursikavasse võtma ühe neist uutest teostest ning teise oma vabal valikul. 

„Minu jaoks on selle konkursi üks olulisi eesmärke olnud selles, et viia teineteisega dialoogi ühelt poolt helilooja ja teiselt poolt tandem õpilane-õpetaja, et noor pianist näeks talle pala kirjutanud heliloojat, kuuleks temalt oma pala sünnilugu, teisalt aga algaja helilooja saaks teada, missuguseid mõtteid tema teos interpreedis äratas, kuidas selle vormimine kulges, ja kõige tähtsam – kuidas see lapse esituses kõlama hakkab,“ rääkis konkursi idee autor ja peakorraldaja Tiina Vurma.

Pianistide konkursil osalesid ka lugude autorid, kes said kuulda oma teoseid väga mitmetes eri interpretatsioonides. Noored heliloojad valisid välja ka oma palade parimad esitajad ning andsid neile oma auhinnad.

Üldse võttis klaverikonkursist osa viies vanuserühmas 60 noort pianisti üle Eesti ning ka Valgevenest. Lapsed andsid uute palade kohta ka heliloojale vajalikku tagasisidet. Neile on tähtis, et pala jutustaks arusaadava loo. Kui kujutlusvõime hakkab tööle, siis ei ole tehnilised raskusedki eriti probleemiks. Väga oluline on, et juba pealkiri kutsuks pala õppima, et selle helikeel oleks huvitav ning «silme ette tekiks nagu multifilm“. Paljude valitud lugude kohta öeldi, et „see on saanud minu kõige lemmikumaks looks“, mis on suur tunnustus noortele heliloojatele. Nad olid leidnud laste jaoks väga sobivaid teemasid, karaktereid, muusikalisi kujundeid, vahvaid tehnilisi väljakutseid. Mitmed heliloojad olid küsinud nõu pianistidelt ja klaveriõpetajatelt, et saada teada, mida interpreet vajab ja oluliseks peab.

Klaverikonkursi žüriis olid pianist ja õpetaja Kai Ratassepp, muusikakeskkooli õpetaja Kersti Sumera ning Klassikaraadio vanemtoimetaja Nele-Eva Steinfeldt.

„Lustlik klaver“ on muutunud nii noorte heliloojate kui klaveriõpetajate ja õpilaste seas väga populaarseks ja oodatud ürituseks.

Tiina Vurma, Lasnamäe Muusikakool