8.3.5

Tallinna Reaalkooli segakoor sai Bratislavas kulddiplomi

Tallinna Reaalkooli segakoor dirigent Eve Karbiga osales aprillis 12. Slovakia Cantat’il.

Festival toimus 26.–29. aprillini 2018 Euroopa ühes vanimas kultuurilinnas, Slovakkia pealinnas Bratislavas. Konkursil osales kokku 20 koori 14 erinevast riigist. Reaalkooli segakoorile oli see esimene rahvusvaheline lauluvõistlus.

Eesti koorid on varemgi Slovakia Cantat’il osalenud ning pälvinud arvukalt kuld- ja hõbediplomeid. Ka Reaalkooli segakoor ei naasnud koju tühjade kätega, vaid kulddiplomi ja võiduga noorte segakooride kategoorias, vanuses kuni 21 aastat. Grand Prix’ võitis sellel aastal Leedu lastekoor Vilniusest, kes osales kolmes kategoorias ning näitas lisaks väljapaistvale lauluoskusele ka koreograafilist taset.

Segakoor nautis kultuuri Krakowi linnas, külastas kuulsat Weliczka soolakaevandust Poolas ning esitas Pärt Uusbergi „Muusika“ sügaval maapõues kaunis soolast saalis, imetles slovakkide rahvusmustreid Čičmany mägikülas olevatel majakestel, sai vapustatud Tatra mägede lummavatest reljeefidest ning koobastest nende sees, nägi ära Morava jõe suubumise Doonau jõkke ning 9. sajandil ehitatud Devini kindluse varemed ja suples soojades termaalvetes Besenova veepargis Slovakkias.

Kuid lõbustuste kõrvalt jäi aega ka proovide tegemiseks ning kontsertide andmiseks. Esinemine ise toimus suures ja uhkes saalis, mida täitsid lisaks žüriile ainult paar kuulajat. Autasustamisel oli Reaali segakoor oma kulddiplomi (92,5 punkti 100st) üle niivõrd uhke, et kohe pärast auhinna kättesaamist läks lahti „Tuljak“. Õhkkond oli täis rõõmu ja rahulolu, sest sai jälle hoitud Eesti ja Reaali lippu kõrgel. Dirigentide õhtusöögil käis Slovakia Cantati direktor Dr Milan Kolena isiklikult õnnitlemas Eve Karpi ning ta oli enam kui üllatunud, kui kuulis, et tegemist ei olegi muusikakooliga, vaid hoopis reaalainete kooliga, kus tehakse kooriproovi kõigest üks kord nädalas.

Laura Puura, Tallinna Reaalkool lend 133.c