8.4.10

Tallinna Kristiine Gümnaasiumi robootikud said kutse Euroopa meistrivõistlustele

10–11. märtsil 2018 osalesid Tallinna Kristiine Gümnaasiumi robootikaringi „Öökullid“ liikmed Tondiraba jäähallis toimunud First Lego League Eesti finaalvõistlusel, kust väljuti kahe võidukarikaga.

Kahepäevasel võistlusel saavutati esikoht nii robotimängu kui ka roboti mehhaanilise disaini kategoorias. Lisaks pälvisid Öökullid ka kutse Eestit esindama 6.–8. juunil 2018 toimuvatele Euroopa lahtistele meistrivõistlustele.

Võistlusteema oli „Vee dünaamika“ ja sellest tulenevalt pidid ka meeskonnad leidma teemakohase kitsaskoha ning pakkuma omapoolse lahenduse. Öökullid keskendusid sellele, et palju vett läheb raisku, kuni oodatakse kraanist soovitud temperatuuriga vett. Eriti aktuaalne on probleem gaasiboileriga majapidamistes. Veehulk, mis raisku läheb, sõltub torudest, boileri kaugusest jt teguritest. Lahenduseks oleks mittesoovitud külma vee suunamine kraanist klapiga kogumiskasti. Kui torustikust hakkab tulema vajaliku temperatuuriga vett, siis klapp sulgub ning vesi jõuab kraani. Kogumiskastist läheb vesi WCpoti loputuskasti.

Aastate kogemus pandi maksma ka robotimängus, millest väljuti parimatena.

Roboti disaini hinnanud kohtunikud ütlesid meeskonna roboti kohta nii: „Meil on hea meel kirjutada, et teie ehitatud robot on mehhaanika meistriteos. Hoolikalt läbimõeldud detailide kasutus, mehhaaniliste sõlmede abil lahendatud uudsed võtted ja suur ristkasutus on teie roboti väga tugevaks küljeks. Programmeerimise sisukus, algoritmiline tase ja erinevate võimaluste rakendamine on professionaalsel tasemel. Kasutatakse pea kõiki erinevaid võimalusi, mida programmeerimise keskkond pakub. Teie programmi iseloomustab süsteemsus, alamprogrammide kasutamine, muutujate rakendamine ning hea veaparandussüsteem. Missioonide lahendamise strateegia on väga selge ja üheselt mõistetav. Sisuliselt on missioonide blokid jagatud hästi ning nende sooritamise järjekord ja seotus väga hästi arusaadav. Dokumentatsioon, millest hindamisel lähtuda, on eeskujulik ja suurepärane. Mootoritele lisaülekande loomine on innovaatiline, ehitusprotsess väga hästi kirjeldatud ja hästi jälgitav.“

Puudu ei tulnud meeskonnal ka entusiasmist ja sotsiaalsest suhtlemisest, sest heade toetajate abiga oli meeskonnal võimalus jagada kohalviibijatele nii heeliumiga täidetud õhupalle kui ka meeskonna logoga mütse. Soovijatele jagati ka oma teadmisi ja oskusi hea ja töökindla roboti ehitamiseks.

Lauri Vilibert, Tallinna Kristiine Gümnaasiumi robootikaringi juhendaja