9.4

Linn valmistus lasteaialaste ja GÜMNASISTIDE tasuta toitlustamiseks

1. septembrist 2018 saavad Tallinnas lisaks põhikooliõpilastele tasuta koolilõunat ka gümnaasiumiõpilased ja lasteaialapsed.

„Tasuta toit annab juba vanematele, kel käib lasteaias üks laps, igal aastal sadu eurosid kokkuhoidu,“ ütlesid linnapea Taavi Aas ja abilinnapea Mihhail Kõlvart oma ühisavalduses.

Kokku puudutab söögiraha vabastus ligi 22 000 Tallinna lasteaedades käivat last. Summa, mille linn ise lasteaia söögi eest tasub, on keskmiselt 35 eurot ühe lapse kohta kuus. Paljudes peredes käib lasteaias korraga kaks last ja seal ulatub kokkuhoid üle 700 euro aastas.

Linn annab lasteaedadele tänavu söögirahaks 1,5 miljonit eurot lisaraha, millega saab katta toidukorrad septembrist aasta lõpuni. Järgmisel aastal on lasteaedadele antav summa suurem, sest siis maksab linn kogu aasta toidu eest.

Lasteaedades on toiduraha erinev. „Enamikes lasteaedades on tasu siiski selline, et saame 35 euroga kuus hakkama,“ lausus Kõlvart. „Kui aga vanemad soovivad mõnes lasteaias rikkalikumat menüüd, peavad nad maksma ise 5–6 eurot juurde.“

Seni said lasteaias tasuvabastusi vaid vähekindlustatud perede lapsed. „Kohatasu vabastuse saamiseks tuli pöörduda linnaosa valitsusse, toiduraha soodustust tuli küsida lasteaia hoolekogust. Nüüd jääb see vaev ära, sest toit on kõigile tasuta,“ selgitas Kõlvart.

„Kindlasti on lapsed ja lapsevanemad tasuta lasteaia toidu üle rõõmsad!“ rääkis Tallinna Kadaka Lasteaia direktor Marianne Liiv. „Võimalus saada tervislikku lõunat on lastele ju kasvamiseks väga tähtis.“

Tallinna põhikooliõpilased on tasuta koolitoitu saanud aastast 2006. Gümnaasiumiõpilaste koolilõunat toetas riik 2015. aastast 78 sendiga päevas, ülejäänud 56 senti koolitoidu maksumusest pidid gümnasistid tasuma ise. Tasuta koolilõunat said 2017. aasta septembrini taotleda gümnaasiumiõpilased vähekindlustatud peredest.
Koolitoit on nii sotsiaalne kui ka hariduslik samm, sest kui õpilastel on kõhud täis, saavad nad klassis põhilisele keskenduda. „Leidub palju noori, kellele koolitoit võib olla ainsaks soojaks söögikorraks päevas,“ nentis Mihhail Kõlvart. „Lisaks kipuvad paljudel ka koolipäevad pikaks venima, sest koolitundidele järgneb kas trenn, muusikakool või mõni teine huviring – seetõttu on tervislik ja korralik koolitoit noorele organismile väga oluline.“ Ühtlasi osutas abilinnapea, et koolilõuna on noorte jaoks kindlasti tervislikum ning soodsam, kui snäkid või tühi kõht.

Linn soovis toetada ka Audentese spordigümnaasiumi õpilaste toitlustamist. „Spordigümnaasium on küll peamiselt riigi toetada, kuid seal õpib ka palju Tallinnast pärit noori. Me oleme huvitatud, et noor- sportlastel oleks tulemuste saavutamiseks vajalikud tingimused. Tean ise, kui oluline on tõsiselt sporti tehes korralik toitumine,“ ütles Kõlvart.

2017. aastaks on linn kinnitanud põhikooli õpilastele tasuta toitlustamiseks 3,2 miljonit eurot, millele lisandus esimese lisaeelarvega veel 295 000 eurot gümnasistide toitlustamiseks.

Koolilõuna maksumuseks Tallinna munitsipaalkoolides on 1,34 eurot. Koolilõuna maksumusest ligikaudu 60% (78 senti) kaetakse riigi- ja 40% (56 senti) linnaeelarvest.

Allikas: Ajaleht Pealinn (Linn pakub sügisest ka lasteaias käivatele mudilastele tasuta toitu. Kai Maran, 12. juuni 2017)